ul. Powstańców 10, 40-040 Katowice   tel. 32 608 63 71   kom. 600 087 721   fox@galeriafox.pl

Daniel Pielucha

prace artysty w naszej Galerii

Aby poznać szczegółowe informacje na temat konkretnej pracy prosimy o kliknięcie na jedną z poniższych miniaturek

biografia artysty

Artysta ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 1985 roku. Najważniejszą formą jego twórczości jest olejne malarstwo sztalugowe. NADREALIZM POLSKI – jak sam określił charakter swego malowania – jest inspirowany pejzażem naszej wsi, jej folklorem wierzeniami. Motywacje dla nowych prac przynoszą mu Plenery Sztuki Figuratywnej, w których chętnie bierze udział.

Surrealistyczna metafora wszechobecna w obrazach Daniela Pieluchy jest przez niego przewartościowywana w zależności od tego, czy stanowi desperacki moralitet sytuacji społeczno-duchowej człowieka, czy tylko zamajaczy w turpistycznym wizerunku świata. Malarz podkreśla swój szacunek do historii i tradycji malarstwa polskiego, zwłaszcza z drugiej połowy XIX w. Z wielką dbałością o warsztat kultywuje w swojej twórczości to, co stanowi o jej wyjątkowości. W dobie globalizacji zachowanie własnej tożsamości jest dla niego jedynym rygorem jaki stawia przed swoim malarstwem. Wybierając między biblijną, mitologiczną czy ludową tematyką opowiada nam o kondycji człowieka w specyficznie polskiej konwencji surrealistycznej. Świadomie nie zauważając wszystkiego tego, co niesie tzw. AWANGARDA, uprawia malarstwo zaorując ugór między żyznymi polami Jacka Malczewskiego a Zdzisława Beksińskiego.

Zarażony dudograczowską chorobą na Polskę, jest twórcą naturalnie wpisującym się w nurt sztuki narodowej. Artysta czynnie bierze udział w zbiorowych wystawach malarstwa polskiego, wystawiając równocześnie indywidualnie. Prace jego poprzez galerie Warszawy, Katowic czy Krakowa trafiają do prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą.
Daniel Pielucha uczestniczył m. in. we wszystkich od 2000 roku Plenerach Sztuki Figuratywnej w Szczyrku oraz w Kamionie (od 2005 r. im. Jerzego Dudy-Gracza).

Współczesnego w Nowym Jorku. Reprezentował malarstwo polskie w 1996 r. w Międzynarodowym Triennale w Berlinie - "Die Kraft Der Bilder". Jego obrazy Galeria Adi-Art prezentowała na wystawach sztuki polskiej w Sztokholmie i Meksyku. Jest autorem wystaw indywidualnych w Katowicach, Oświęcimiu, Częstochowie, Głogówku, Szczyrku i Warszawie.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji - polityka cookies oraz polityka prywatności

akceptuję