ul. Powstańców 10, 40-040 Katowice   tel. 32 608 63 71   kom. 600 087 721   fox@galeriafox.pl

Andrzej Kasprzak

prace artysty w naszej Galerii

Aby poznać szczegółowe informacje na temat konkretnej pracy prosimy o kliknięcie na jedną z poniższych miniaturek

biografia artysty

Urodzony w Gliwicach w 1953 roku. Studiował na katowickim oddziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakwie. Dyplom obronił w roku 1988, wtedy też otrzymał pierwsze z serii prestiżowych stypendiów w Polsce (Ministra Kultury i Sztuki), Belgii (Frans Mesereel Center)i USA (Pollock-Krasner Foundation) - niektóre z nich kilkakrotnie. Odbył wiele indywidualnych wystaw oraz brał udział w zbiorowych ekspozycjach w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i, oczywiście, w Polsce. Jego oryginalne prace, wielokrotnie doceniane i nagradzane, często trafiają do kolekcji koneserów sztuki.

Charakterystyka stylu:

Andrzej Kasprzak sięga w swej twórczości do różnorodnych technik. Uprawia grafikę (akwafortę, akwatintę, suchą igłę), kolaż i malarstwo (olej, akryl akwarela, gwasz). Artysta chętnie wykorzystuje rzeczywiste przedmioty papierowe, jako elementy lub bazę swoich prac. Stare dokumenty, listy, kolorowe kartony połączone z jedną lub kilkoma z wyżej wymienionych technik, składają się na materię obrazów Kasprzaka. Użyte środki mają mu pomóc w odnalezieniu idealnego sposobu komunikacji poprzez sztukę.


Jego prace rzadko są takie, jakie się na pozór wydają. Gdy patrzę na te obrazy nieodparcie mam wrażenie, że coś mi umyka, że tkwi w nich jeszcze jakiś nieodkryty element. Artystę interesują różne ludzkie emocje, zatem do ich wyobrażenia stosuje różne techniki i znaczenia. Wydaje sie być spontaniczny w swej twórczej pracy, jednak jego pełne intrygujących niuansów prace są starannie zaplanowane.

Twórca sam o sobie:

"Gdybym miał nazwać uprawiany przeze mnie styl współczesnego malarstwa, powiedziałbym, że to abstrakcja figuratywna. Moja sztuka jest niekończącą się opowieścią o kondycji i stanie emocjonalnym współczesnego człowieka. To próba stworzenia uniwersalnego przekazu moich emocji, doświadczeń i uczuć, próba znalezienia idealnej i ostatecznej odpowiedzi na odwieczne pytania. To wieczna tęsknota do doskonałości."

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji - polityka cookies oraz polityka prywatności

akceptuję